Puszcza Piska - największy kompleks leśny na Mazurach
Bujne lasy to nieodłączny element mazurskiego krajobrazu, który każdego roku przyciąga turystów szukających bliskiego kontaktu z naturą. Najważniejszym i zarazem największym kompleksem leśnym na Mazurach jest zaś Puszcza Piska. Jakie skarby w sobie kryje i dlaczego warto się tu udać? Sprawdź i zaplanuj ekscytującą wyprawę.
Gdzie możesz dopłynąć z Mikołajek?
Puszcza Piska – podstawowe informacje
Puszcza Piska (zwana również Wielką Knieją lub Knieją Jańsborską) rozciąga się na terenie ok. 100 tys. ha, z czego niemal połowę zajmuje Mazurski Park Krajobrazowy. Jest położona na obszarze trzech województw i 16 gmin: warmińsko-mazurskiego (13 gmin), podlaskiego (2 gminy) oraz mazowieckiego (1 gmina). W skład Puszczy wchodzą liczne jeziora, w tym największe w Polsce Śniardwy, a w jej północnej części znajduje się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Najważniejsze rzeki Puszczy Piskiej to Krutynia i Pisa.
Ukształtowanie terenu w Puszczy Piskiej jest mocno zróżnicowane. Na terenach północnych dominują wzgórza morenowe oraz gęsto rozsiane jeziora rynnowe. Na południu znajdują się z kolei równiny sandrowe i doliny. W dolinach rzek i nad brzegami niektórych jezior można znaleźć torfowiska porastane przez charakterystyczną roślinność, m.in. mchy, krzewinki i karłowate sosny.
Fauna i flora Puszczy Piskiej
Puszczę Piską porastają lasy sosnowo-świerkowe. Na jej terenie występują też brzozy, klony, osiki i dęby. Puszcza słynie również z porastającej brzegi jeziora Mokrego sosny mazurskiej – to drzewo, które osiąga nawet 40 m wysokości i cechuje się dużą żywotnością (wiek do 200 lat). Runo leśne Puszczy zajmują liczne gatunki chronione, m.in. rosiczka okrągłolistna, lilia złotogłów oraz 10 gatunków z rodziny storczykowatych.
Równie intrygująca co flora, jest fauna Puszczy Piskiej. W lasach żyją obecnie m.in. jelenie, sarny, dziki, łosie, bobry i rysie. Co ciekawe, dawniej występowały tu nawet niedźwiedzie, tury i rosomaki. Puszcza to także ostoja ptaków o randze europejskiej. Jej symbolem jest co prawda bocian biały, ale warto też wiedzieć, że gniazduje tu 5 rzadkich gatunków drapieżników: bielik, kania czarna, orlik krzykliwy oraz rybołów (to jedna z głównych ostoi lęgowych w kraju).
Rezerwaty przyrody na terenie Puszczy Piskiej
Na terenie Puszczy Piskiej mieści się 14 rezerwatów przyrody. Są to m.in.:
- rezerwat Jezioro Lisunie – o powierzchni 19,00 ha, powstał w celu zachowania zarośniętego jeziora ze stanowiskiem kłoci wiechowatej oraz innych rzadkich gatunków roślin,
- rezerwat Jezioro Łuknajno – o powierzchni 1189,11 ha, objęty także ochroną międzynarodową jako rezerwat biosfery UNESCO, chroni jedną z największych w Europie kolonii bociana niemego,
- rezerwat Jezioro Nidzkie – o powierzchni 2950,87 ha, rezerwat krajobrazowy chroniący wiele gatunków roślin,
- rezerwat Królewska Sosna – o powierzchni 97,42 ha, przylega do Jeziora Mokrego, utworzony dla ochrony drzewostanu Puszczy Piskiej i boru mieszanego,
- rezerwat Krutynia Górna – o powierzchni 271,01 ha, chroni jezioro Krutyńskie i górny odcinek rzeki Krutyni wraz z roślinnością wodną oraz przyległymi lasami.
Rezerwaty przyrody to idealne miejsce na spacery, które pozwolą na poznanie mazurskiej przyrody z bliska.
Atrakcje w pobliżu Puszczy Piskiej
Zwiedzając Puszczę Piską, można skorzystać z licznych atrakcji, które umożliwią ciekawe zagospodarowanie wolnego czasu. Gdzie warto się udać? Jednym z takich miejsc jest Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego, które mieści się w zabytkowej stodole w Krutyni. Kolekcja przyrodnicza liczy przeszło 300 okazów i stale się powiększa, a w części historycznej można poznać sporo ciekawostek na temat miejscowości oraz samych Mazur.
Miłośnikom aktywnego wypoczynku z pewnością przypadnie do gustu spływ kajakowy rzeką Krutynią. To jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy o długości 102 km. Szlak przebiega przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy (od jeziora Mokrego) oraz jest niezwykle zróżnicowany.
Mazury - idealne miejsce na wypoczynek na łonie natury
Puszcza Piska to wyjątkowy kompleks leśny, który kryje w sobie liczne naturalne skarby. Podobnie jak całe Mazury czaruje dziewiczą przyrodą i bujną roślinnością, a także umożliwia spędzenie czasu w aktywny, interesujący sposób. Chcesz cieszyć się tym niezwykłym pięknem każdego dnia? Sprawdź Apartamenty Pratum – prestiżowe osiedla powstające w Mikołajkach i Mrągowie zachwycają cudownym położeniem nad jeziorami. Zielone otoczenie i współgrająca z mazurską przyrodą architektura sprawią, że każdy dzień powitasz z uśmiechem.