Konferencja naukowa „Przyszłość rynku pracy w energetyce” - Politechnika Warszawska
Z uwagi na rosnące znaczenie ochrony środowiska energetyka przechodzi w ostatnich latach transformację. Co to oznacza dla przyszłości rynku pracy w energetyce? Odpowiedzi na pytanie szukają największe polskie uczelnie, w tym Politechnika Warszawska. Wydarzenia organizowane przez Politechnikę dostarczają zaś kluczowych wniosków. Poznaj najważniejsze z nich.
Politechnika Warszawska - konferencje na temat energetyki
Transformacja sektora energetycznego to odpowiedź na wyzwania współczesnego świata. Pogłębiający się kryzys klimatyczny spowodował, że Unia Europejska wprowadziła szereg regulacji, mających ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii oraz poprawa efektywności energetycznej. Wszystko to przekłada się z kolei na rynek pracy w energetyce, który musi dostosować się do nowej struktury całego sektora.
Jaki udział w kształtowaniu rynku pracy w energetyce ma Politechnika Warszawska? Konferencja na temat przyszłości pracy w energetyce oraz podobne wydarzenia mają wyposażyć studentów w kompetencje niezbędne do wsparcia transformacji energetycznej. Istotnym aspektem jest także ułatwienie odnalezienia się na rynku pracy w sektorze, który przechodzi dynamiczne zmiany.
Rynek energetyczny to także pojawiające się często innowacje technologiczne. Sporo uwagi tym tematom poświęca Politechnika Warszawska. Konferencje organizowane przez Koło Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej (m.in. Ogólnopolska Konferencja Młodych Energetyków) oraz spotkania z cyklu „Porozmawiajmy o Energetyce” są tego najlepszym dowodem.
Jakie kwestie poruszają konferencje energetyczne?
Jakich tematów dotyczy konferencja energetyczna? Wydarzenia inicjowane przez Politechnikę Warszawską poruszają najważniejsze kwestie związane z kierunkiem rozwoju energetyki oraz omawiają przyszłość poszczególnych zawodów związanych z tą dziedziną. Sprawy, które wysuwają się na pierwszy plan to m.in.:
- rozwój OZE,
- bezpieczeństwo energetyczne w obliczu transformacji energetycznej,
- znaczenie energii jądrowej,
- transformacja ciepłownictwa,
- ekologiczne wyzwania energetyki,
- nowe zawody w energetyce.
Dzięki konferencjom studenci i naukowcy dowiadują się, jak w najbliższym czasie będzie wyglądać praca w energetyce oraz na których aspektach powinni koncentrować się przyszli absolwenci uczelni.
Zawody przyszłości, czyli praca po studiach energetycznych
Praca po energetyce to różne możliwości zawodowe, cechujące się unikalnymi wymaganiami oraz szansami na rozwój. Po studiach energetycznych można m.in. zdecydować się na pracę w koncernie zajmującym się wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energią. Zatrudnienie czeka też u dostawców urządzeń i usług dla energetyki oraz w firmach prowadzących inwestycje energetyczne (np. zajmujących się budową obiektów). Ciekawym pomysłem jest także kariera w przedsiębiorstwach oferujących audyt energetyczny lub działalność konsultingową. A jaka praca po energetyce to zawód przyszłości? Dobrym wyborem jest m.in.:
- inżynier energetyki – zajmuje się projektowaniem, budową oraz utrzymaniem infrastruktury energetycznej,
- analityk energetyczny – jego zadaniem jest badanie rynku energii, w tym prognozowanie zapotrzebowania na energię oraz planowanie strategii rozwoju sektora energetycznego,
- specjalista ds. odnawialnych źródeł energii – projektuje i buduje instalacje OZE.
Rozwój zawodowy umożliwi też praca konsultanta energetycznego, który pomaga we wdrażaniu strategii zrównoważonego rozwoju. W każdym przypadku absolwenci wpływają na kształtowanie rynku energetycznego.
Zielona energia - przyszłość energetyki
Zatrudnienie w energetyce jest mocno uzależnione od transformacji energetycznej, dlatego wiele wskazuje na to, że w przyszłości wzrośnie zapotrzebowanie na zawody związane z zieloną energią. Ochrona środowiska i chęć powrotu do natury jest widoczna także w innych dziedzinach. Coraz więcej osób rezygnuje z życia w wielkim mieście na rzecz terenów o wysokich walorach przyrodniczych, takich jak Mazury. Wymarzonym do tego miejscem są zaś Apartamenty Pratum. Kameralne osiedla powstające w Mrągowie i Mikołajkach zostały stworzone w harmonii z otaczającą naturą. Położenie nad jeziorem i bliskość lasu sprawiają, że jest to idealne miejsce do zamieszkania o każdej porze roku. Apartament możesz kupić i w nim zamieszkać lub wynajmować go turystom, zyskując w ten sposób dochód pasywny.