Mazurski Park Krajobrazowy – ciekawostki i najważniejsze fakty
Mazurski Park Krajobrazowy to jeden z najstarszych i największych w Polsce parków krajobrazowych. Cenne pod względem przyrodniczym miejsce zachwyca różnorodnością świata zwierząt i roślin oraz niezwykłym ukształtowaniem terenu. Co warto wiedzieć na temat Parku? Sprawdź i poznaj go z bliska!
Mazurski Park Krajobrazowy – podstawowe informacje
Mazurski Park Krajobrazowy utworzono w 1977 roku. Celem było zaś zachowanie unikatowych (nie tylko na skalę regionalną, ale i europejską) walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Położony w województwie warmińsko-mazurskim Park znajduje się na pograniczu trzech powiatów: mrągowskiego, piskiego i szczycieńskiego (w tym gminy Ruciane Nida, Pisz, Orzysz, Piecki, Mikołajki, Mrągowo i Świętajno). To jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce, który rozciąga się na terenie 53 655 ha (część ochronna zajmuje powierzchnię 18.608 ha). W jego obręb wchodzi też:
- 60 jezior, w tym największe w Polsce jezioro Śniardwy,
- północna część Puszczy Piskiej,
- rzeka Krutynia, uznawana za najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce,
- 11 rezerwatów przyrody, w tym rezerwat UNESCO Jezioro Łuknajno.
Cechą charakterystyczną Parku są dwie odmienne formy morfologiczne, czyli moreny i sandry. Park słynie również z jezior, rzek, torfowisk i strumieni.
Fauna i flora Mazurskiego Parku Krajobrazowego
Jakie niespodzianki przyrodnicze kryje w sobie Mazurski Park Krajobrazowy? Przede wszystkim obfitość lasów, torfowisk, jezior i rzek, co wpływa na rozwój rzadkich gatunków roślin (m.in. aż 15 różnych gatunków storczyków). Można tu również spotkać rośliny owadożerne, takie jak np. rosiczka okrągłolistna i pływacz zwyczajny oraz rośliny charakterystyczne dla terenów wilgotnych.
Mazurski Park Krajobrazowy to także różnorodne gatunki zwierząt. Żyją tu m.in. sarny, jelenie, daniele, dziki, rysie, łosie, wydry, bobry oraz borsuki. W Parku występuje poza tym ok. 200 gatunków ptaków, takich jak choćby bielik, bocian czarny, puchacz, kormoran, nurogęś, czapla siwa i orzechówka.
Najważniejsze atrakcje Mazurskiego Parku Krajobrazowego
Zwiedzanie Mazurskiego Parku Krajobrazowego pozwoli nie tylko na obserwację unikalnych skarbów przyrody. Znajdziesz tu również liczne atrakcje związane z historią regionu i etnografią. Miejsca, które warto odwiedzić to m.in.:
- wczesnośredniowieczne grodziska w Lipowie i nad jeziorem Tyrkłem,
- Muzeum Przyrodnicze MPK mieszczące się w zabytkowej stodole we wsi Krutyń,
- drewnianą cerkiew w Wojnowie,
- kościoły neogotyckie w Ukcie i Wiejsunach.
Będąc w Parku, możesz też udać się do znajdującego się w okolicy zespołu pałacowo-parkowego w Baranowie. Co z aktywnym spędzaniem czasu? Liczne ścieżki rowerowe i trasy kajakowe przypadną do gustu osobom w każdym wieku. Świetną atrakcją jest także wyprawa łodzią w staromazurskim stylu po malowniczej rzece Krutyni oraz przeprawa promowa w Wierzbie.
Mazurski Park Krajobrazowy – rezerwaty przyrody
W Mazurskim Parku Krajobrazowym mieści się 11 rezerwatów przyrody. Każdy z nich wyróżnia się niezwykłymi walorami przyrodniczymi i zachwyca unikalnym pięknem. Które z nich są szczególnie warte uwagi?
- rezerwat biosfery Jezioro Łuknajno – o pow.i 1189,11 ha, utworzony w celu ochrony łabędzi niemych,
- rezerwat Krutynia Dolna – o pow. 969,33, chroni meandry rzeczne oraz rzadkie gatunki zwierząt i roślin,
- rezerwat Królewska Sosna – o pow. 103,76 ha, utworzony w celu ochrony dorodnych drzewostanów sosnowych,
- rezerwat Zakręt – o pow. 105,8 ha, chroni jeziorka dystroficzne z pływającymi wyspami torfowiskowymi i unikatową roślinnością,
- rezerwat Jezioro Warnołty – o pow. 373,3 ha, powstał dla ochrony gatunków ptaków wodno-błotnych i drapieżnych.
Mazurska przyroda na wyciągnięcie ręki!
Mazurski Park Krajobrazowy to niezwykłe tereny, które kryją w sobie wiele niespodzianek. Podobnie jest z całymi Mazurami – tutaj na każdym kroku spotykasz prawdziwe cuda natury. I gwarantujemy, że nie wystarczy urlopu na to, aby poznać je wszystkie. Dlatego, jeśli cenisz bliski kontakt z naturą i chcesz podziwiać ją każdego dnia, zdecyduj się na apartamenty Pratum. Nasze inwestycje w Mrągowie i Mikołajkach to kameralne osiedla położone nad jeziorem i otoczone zielenią. W apartamencie możesz zamieszkać lub wynajmować go turystom, zyskując w ten sposób dodatkowy dochód. Przekonaj się, jak wyjątkowe są Mazury i znajdź idealny dla siebie apartament.